Veterinární problémy

Nejlepším obranou proti všem komplikacím je prevence a péče o své mazlíčky. Přesto se starostlivý chovatel může setkat s nejrůznějšími situacemi. Je na něm, jak se zachová – zda se vše pokusí vyřešit svépomocí, nebo vyhledá odbornou pomoc.

Ve vážnějších případech je však přímo ze zákona proti týrání zvířat povinné co nejrychleji navštívit veterináře. Mezi nejhorší problémy patří zlomeniny, těžké infekce a útok parazitů. Nejen na tyto situace je třeba se připravit – nastudováním daných informací.

Chovatelé se často setkávají s těmito komplikacemi se stavem svých zvířat:

Zlomenina čelisti

Může k ní dojít při násilném krmení nebo při souboji dvou samců o teritorium. Na místě je okamžitý zásah veterináře.

Jiné poranění

Možností, jak k tomu může dojít, je více. Od nehody při manipulaci po útok jiné agamy. Rány vždy ošetříme antiseptickým přípravkem.

Infekční onemocnění

Nejčastěji se objeví u zvířat, kterým nebylo správně ošetřeno zranění, a agam žijících v příliš vlhkém prostředí (a při umístění s již nemocnými agamami).

U kožní infekce se na těle vytvoří viditelná místa, která mohou přerůst až v abscesy. Vyléčení pomocí veterináře, antibiotik a přesunu do vhodnějšího prostředí.

Paraziti

Rozlišujeme na vnější a vnitřní. Vnějšími jsou například roztoči – dobře viditelní pouhým okem. Vnitřním může být tasemnice – vnitřního parazita poznáme podle trusu a zhoršeného stavu agamy. Doporučuje se návštěva veterináře

Jiné problémy

Stres

Pokud má agama v dohledu terárium se zvířetem, které je v běžné přírodě jeho predátor, žije v permanentním stresu. To může mít za následek i úmrtí.